Tervetuloa! Hipit.fi:n foorumi on ekologisuudesta, rakkaudesta ja vapaudesta kiinnostuneiden kotifoorumi.
Osallistu keskusteluun ja tutustu uusiin ihmisiin luomalla tunnus! :)


Jos olet jo foorumilainen, voit kirjautua sisään tästä:

Tunnus: Salasana:

Buddhalaisuudesta kiinnostuneet / Buddhalaisuuden harjoittajat - 1

annika

  • Vieras

Olen Hämeenlinnassa asusteleva, Buddhalaisuudesta ja Buddhan opeista kovasti kiinnostunut ja olen viimeaikoina perehtynyt kovasti Buddhalaisuuteen.
Nyt etsinkin muita samoilla aatoksilla liikkuvia ihmisiä. Olisi kiva tutustua ja keskustella ja saada mahdollisesti myös oppia :sydamia
Jakaa kokemuksia ja aatoksia samanhenkisten ihmisten kanssa
« Viimeksi muokattu: 11. Lokakuuta 2012 klo 13:06 kirjoittanut Dreamer »
Kirjattu

Hobelf

  • Hipahtava
  • ***
  • Poissa Poissa
  • Viestejä: 203
Vs: Buddhalaisuudesta kiinnostuneet
« Vastaus #1 : 11. Lokakuuta 2012 klo 15:02 »
  • Tykkää (0)

  • Erillaisia buddhalaisia ryhmiä on suomessakin runsaasti eri puolilla. Helsingissä on esim. zen, tiibetin (timanttipolku), isomman kärryn &muiden kärryjen buddhalaisia. Lisäksi löytyy Vipassanā meditaatiota tai vastaavia "mielen täyteisyys/mielettömyys hengityksen kautta" meditaatioita &ties mitä lie. Suosittelen etsimään lähimmän buddhakeskuksen tai etsiytymään retriitille, jos buddhalaisuus kiinnostaa. Voisit kokeilla buddhalaisten foorumejakin tai tulla jooga &meditaatiofoorumille kirjoittelemaan, niin löydät ehkä helpommin buddhalaisuudesta kiinnostuneita.

    Minä olen filosofialtani zen-budhismiin suuntautunut &isäni on timanttipolku-buddhalainen. Muhun toki saa tutustua, vaikka zen-budhismi ei Gautama buddhan oppeihin suoranaisesti nojaakkaan vaan pikemmin shintoon, (bushido/seiza)meditaatioon &bodhidharman opetuksiin. Laita vaikka messu, jos kiinnostaa, niin voidaan vaikka meditoida, joogata &jutella (hevosjousiammuntaa en valitettavasti osaa sulle opettaa, vaikka fillarilla vois moinen onnistuakkin)...
    Kirjattu

    Konna

    • Vieras
    Vs: Buddhalaisuudesta kiinnostuneet / Buddhalaisuuden harjoittajat
    « Vastaus #2 : 12. Lokakuuta 2012 klo 08:47 »

    Filosofiana zen on kaunista sanahelinää. Sanat ylittävänä harjoituksena se on hyvin suoraviivainen tie buddhalaisuuden, minuuden ja kaiken ytimeen.
    Kirjattu

    Colourflower

    • Vieras
    Vs: Buddhalaisuudesta kiinnostuneet / Buddhalaisuuden harjoittajat
    « Vastaus #3 : 12. Lokakuuta 2012 klo 17:42 »

    Filosofiana zen on kaunista sanahelinää. Sanat ylittävänä harjoituksena se on hyvin suoraviivainen tie buddhalaisuuden, minuuden ja kaiken ytimeen.

    Psst. Rohkenen olla eri mieltä tuosta buddhalaisuuden ja kaiken ytimestä. :-X
    Kirjattu

    Johnnyboy92

    • Hippi
    • *****
    • Poissa Poissa
    • Viestejä: 1583

    Kävin kerran zen-meditaatiokurssilla. Eipä jäänyt hommasta paljoa mitään käteen. Enkä oikein tajunnut että mihin koko homma tähtää? Mikä on se asia mitä zenillä yritetään saavuttaa?
    Kirjattu
    "Life is not a problem to be solved, but a reality to be experienced" -Kierkegaard

    Konna

    • Vieras
    Vs: Buddhalaisuudesta kiinnostuneet / Buddhalaisuuden harjoittajat
    « Vastaus #5 : 12. Lokakuuta 2012 klo 22:21 »

    Psst. Rohkenen olla eri mieltä tuosta buddhalaisuuden ja kaiken ytimestä. :-X
    Hyvä. :)
    Mikä on se asia mitä zenillä yritetään saavuttaa?
    Hahaha, päätä sinä!
    Kirjattu