Tervetuloa! Hipit.fi:n foorumi on ekologisuudesta, rakkaudesta ja vapaudesta kiinnostuneiden kotifoorumi.
Osallistu keskusteluun ja tutustu uusiin ihmisiin luomalla tunnus! :)


Jos olet jo foorumilainen, voit kirjautua sisään tästä:

Tunnus: Salasana:

Hippi Reissu - 1

Pikku-Hippi69

  • Hippiäinen
  • *
  • Poissa Poissa
  • Viestejä: 1
Hippi Reissu
« : 12. Heinäkuuta 2011 klo 11:19 »
  • Tykkää (0)

  • Olen päättänyt katsomaan kaikkia vähänki hippejä paikkoja. (Siis joskus tulevaisuudessa, nyt olen liian nuori että pääsisin kiertämään mualimoo) Niin voisitteko kertoa hippi paikkoja ja kaupunkeja, sekä tapahtumia, joissa kannattaisi käydä. kiitos jo etukäteen.
    Kirjattu
    All you need is love. -John Lennon

    Vihreäkaupunki

    • Hippi
    • *****
    • Poissa Poissa
    • Viestejä: 2521
      • Blogi
    Vs: Hippi Reissu
    « Vastaus #1 : 12. Heinäkuuta 2011 klo 11:50 »
  • Tykkää (0)

  • Sana "hippi" on todella lavea käsite...  Osaisitko tarkentaa mitä tarkoitat hippipaikoilla?

    v-i-p

    • Hippi
    • *****
    • Poissa Poissa
    • Viestejä: 1680
    Vs: Hippi Reissu
    « Vastaus #2 : 25. Heinäkuuta 2011 klo 05:26 »
  • Tykkää (0)

  • Christiania Kööpenhaminassa nyt kaiketi ainakin on aloittajan tarkoittama paikka. Vang Vien Laosissa ehdottomasti. Hmm..  Jenkkilässä Burning man -festarit houkuttelee kaikenkarvaista väkeä.
    Kirjattu

    Auroravalon

    • Hipahtava
    • ***
    • Poissa Poissa
    • Viestejä: 113
    Vs: Hippi Reissu
    « Vastaus #3 : 25. Heinäkuuta 2011 klo 10:12 »
  • Tykkää (0)

  • Kannattaa varmaan aloittaa näistä kotimaan "paikoista" eli eri tapahtumista joita järjestetään eri puolilla Suomea, ja tietysti tuo Gathering! Ovat helpommin ja edullisemmin saavutettavia, eikä taida ikärajaakaan olla!  :sydamia2
    Seuraa siis ilmoittelua!
    Kirjattu

    ajt

    • Hipahtava
    • ***
    • Poissa Poissa
    • Viestejä: 212
      • Kotisivu
    Vs: Hippi Reissu
    « Vastaus #4 : 30. Heinäkuuta 2011 klo 01:01 »
  • Tykkää (0)

  • Miten olis telttaretki jonnekin luontoon? Suomalainen metsä tai vaikkapa saari järvellä tai merellä on minusta aika hippi paikka.

    Kansallispuistoissa ja muilla valtion tai kuntien ylläpitämillä ulkoilualueilla on jopa nuotiopaikkoja ja laavuja, jolloin voi tunnelmoida leiritulen ääressä eikä tarvitse edes telttaa. Itse tykkään muutenkin tosi paljon nukkua laavuilla, niissä on suojassa sateelta mutta kuitenkin melkein kuin avoimen taivaan alla. Hyttyset tosin saattavat häiritä joskus.

    Pääkaupunkiseudulla asuville suosittelen Espoon ulkoilusaaria ja niille kuljettavaa saaristovenettä:

    http://www.espoo.fi/default.asp?path=1;28;11866;15440;16054;16056

    Mukava ja kohtuullisen edullinen tapa päästä ulos kaupungin vilinästä. Useilla noista saarista saa yöpyä, ja nuotiopaikkojakin on.

    Arto
    Kirjattu

    muhveli

    • Hippiäinen
    • *
    • Poissa Poissa
    • Viestejä: 17
    Vs: Hippi Reissu
    « Vastaus #5 : 06. Tammikuuta 2012 klo 18:57 »
  • Tykkää (0)

  • Vang Vien Laosissa ehdottomasti.

    Jos ei nyt kuitenkaan :D Olkoonkin että hippi on lavea käsite, mutta en tiiä mitä hippiä on tubingissa, Frendeissä ja örveltämisessä...
    Kirjattu