Tervetuloa! Hipit.fi:n foorumi on ekologisuudesta, rakkaudesta ja vapaudesta kiinnostuneiden kotifoorumi.
Osallistu keskusteluun ja tutustu uusiin ihmisiin luomalla tunnus! :)


Jos olet jo foorumilainen, voit kirjautua sisään tästä:

Tunnus: Salasana:

Bethaelis - 1

Bethaelis

  • Vieras
Bethaelis
« : 27. Heinäkuuta 2015 klo 14:04 »

Uskaltaudutaanpa nyt sitten kertomaan itsestä vähän enemmän kun tänne koukutuin. Olen 24-vuotias hippiäinen Kanta-Hämeestä ja elelen avomiehen ja kolmen kissan kanssa ihan tavallista elämää. :D Päiviäni rikastutan taiteillen, tehden käsitöitä, ulkoillen, kierrellen kirppareita, lukemalla ja tutustumalla kaikkeen uuteen. Olen todella utelias persoona ja joskus tuntuu kuin pitäisi saada tietää kaikesta kaikki varsinkin nyt kun oma hengellisyys on heräillyt tässä pikkuhiljaa.

Olen aina uskonut että maailmassa on paljon sellaista, jota emme voi nähdä ja mihin monet eivät uskokaan. Buddhalaisuus tuntuu olevan lähellä sydäntä ja aionkin tuossa syksyllä tutustua täällä kokoontuvaan ryhmään. :)

Olen hyvin eläinrakas mutta harmikseni saan pahoja allergiareaktioita koirista. Tykkään kovasti työskennellä hevosten parissa mutta nykyään kaikki tallit työllistävät vain ilmaisia harjoittelijoita. Tällä hetkellä olen työttömänä ja aion hakea opiskelemaan, joitakin avoimen yliopiston juttuja on tullut verkossa suoritettua etänä ihan vain omasta mielenkiinnosta kurssien sisältöä kohtaan. Viimeisin koski ympäristönsuojelua ja sen kurssin sisältö sai minut ajattelemaan monia asioita aivan eri kantilta kuin aiemmin.

Luonteeltani olen syrjäänvetäytyvä, empaattinen ja ympäristöään tutkaileva. En ole hirveän spontaani vaan mietin lähes kaiken käytökseni ja sanomiseni aika tarkkaan ja niistä koituvat seuraukset. Haluan ihmisille ja eläimille ympärilläni hyvää ja useasti muiden hyvinvointi meneekin omani edelle. Pyrin olemaan suvaitsevainen, rehellinen ja ennakkoluuloton mutta näissä huomaan välillä olevan parantamisen varaa. En luokittele itseäni täysin hipiksi, mutta tunnen jonkin sortin yhteenkuuluvuutta ja ajatusten samankaltaisuutta ainakin täällä kirjoittelevien henkilöiden kanssa. :)

En pidä väkivallasta ja aggressiivisuudesta koska nämä asiat saavat minut lähes poikkeuksetta pelkäämään ja tuntemaan oloni erittäin turvattomaksi. Ne myös luovat kaaosta ympärille ja niistä aiheutuu aina vain pahaa.. Pelkään myös kaikkien osapuolten turvallisuuden ja hyvinvoinnin puolesta ja haavemaailmassani kukaan ei haastaisi riitaa kenenkään kanssa ja kaikki saisivat elää rauhassa ilman konflikteja.. Niin ihmiset kuin eläimetkin.

Omalta osaltani uskon siihen, että eläimillä on täysin samat oikeudet elää elämäänsä kuin ihmisilläkin eivätkä ne ole olemassa vain meidän tarpeitamme varten. En ole täysin kasvissyöjä, mutta pyrin suosimaan vastuullisesti tuotettua lähiruokaa ja usemmiten valitsen luomutuotteen. Pyrin myös tekemään eettisesti ja ekologisesti hyviä päätöksiä jokapäiväisessä arjessa. :)

En pistä myöskään pahakseni jos löydän täältä uusia tuttavuuksia joiden kanssa olla tekemisissä ihan kasvokkainkin joskus, olen melko hiljainen ja epävarma vieraiden ihmisten kanssa mutta jos ihan alkuun tältä kirjoittamisen pohjalta lähdetään liikkeelle niin eiköhän se jännitys livenä näkemisestä sitten lievene pikkuhiljaa. :)
 
Kirjattu

Bethaelis

  • Vieras
Vs: Bethaelis
« Vastaus #1 : 12. Elokuuta 2015 klo 18:38 »

Hieman päivitystä nykyisestä tilanteesta; tällä hetkellä olen edennyt hieman lähemmäksi pääkaupunkiseutua ja opiskelen ihanien ihmisten keskellä luonto- ja ympäristöalaa. Tuntuu kuin pitkästä aikaa kaikki palaset olisivat jotenkin loksahtaneet paikoilleen vaikka pieni ääni päässä saattaa välillä kyseenalaistaa päätökseni laittaa välillä itseni etusijalle ja tehdä niin kuin itse haluan.

Olen kuitenkin tyytyväinen päätökseeni mennä opiskelemaan ja sallia itseni elää ja löytää onnistumisen tunteita ja yllätyksellisyyttä elämään, kaikki päivät eivät enää tunnu samanlaisilta. :) Harmittaa tosiaan etten näe miekkosta ja kissoja sitten kun asuntolassa viikot pääpiirteittäin olen, mutta toivottavasti tilanne muuttuisi lähitulevaisuudessa ja saisimme asumisen ja opiskelujen ja töiden suhteen jonkinlaisen kompromissin aikaiseksi.

Koulussa on mahdollista juoda pastöroimatonta alkumaitoa joka on lypsetty koululla asustelevista lehmistä, en ole uskaltanut maistamaan vielä lounaalla mutta aion kyllä maidonjuojana kokeilla. Vaihdoin muutenkin luomumaitoon ainakin toistaiseksi mutta katsotaan jääkö maito jossain vaiheessa kokonaan pois kun tehotuotettuna se ei ole juomana eettisimmästä päästä. :(

Olen myös huomannut (jotain mitä en ole aiemmin todellakaan ollut) että olen melko aloitteellinen uusien ihmisten kanssa, johtuuko sitten siitä että koulussa monet ovat itseäni nuorempia. Ja minua vanhemmat (joita on luokallamme monta) saavat todella kivasti luotua keskustelua johon on jokaisen helppo liittyä mukaan. Tuntuu kuin minusta olisi kuoriutumassa jotakin mitä en ole ennen päästänyt pinnalle. Olen aina ollut niin varautunut ja pelokas ja tuntuu kuin verho silmieni edestä olisi poistunut ja päässä olisi syttynyt ajatus; "Ei kaikkia ihmisiä tarvitse pelätä." ^-^
Kirjattu

Avaruus

  • Kukkaishippi
  • ****
  • Poissa Poissa
  • Viestejä: 423
Vs: Bethaelis
« Vastaus #2 : 12. Elokuuta 2015 klo 20:58 »
  • Tykkää (0)

  • Tosi kiva kuulla, että asiat menevät oikeaan suuntaan. Ja tosiaan, ei ihmisiä kannata pelätä, olemme lähes kaikki oikeastaan ihan samanlaisia. :)
    Kirjattu