Tervetuloa! Hipit.fi:n foorumi on ekologisuudesta, rakkaudesta ja vapaudesta kiinnostuneiden kotifoorumi.
Osallistu keskusteluun ja tutustu uusiin ihmisiin luomalla tunnus! :)


Jos olet jo foorumilainen, voit kirjautua sisään tästä:

Tunnus: Salasana:

Sinse täällä hei - 1

Sinse

  • Hippiäinen
  • *
  • Poissa Poissa
  • Viestejä: 11
Sinse täällä hei
« : 23. Elokuuta 2014 klo 18:38 »
  • Tykkää (3)

  • Heipähei,
    täällä pian kolmekymppinen äiti-ihminen Tampereelta. Perheeseen kuuluu mies, kaksi lasta (8v. ja pian 6v.) ja kaksi 13-vuotiasta kissaa.

    Opiskelen ympäristöalaa ja luonto on lähellä sydäntäni (nyt kaupungissa asuessa lähinnä nautin kaupunkiluonnosta mutta kotikonnuilla käydessä mökkeilen myös mielelläni järven rannalla). Olen ollut kasvissyöjä n. 8 vuotta (kuten muukin perhe kissoja lukuunottamatta) ja arvostan muutenkin ekologista elämäntapaa ja pyrin toimimaan arjessa ympäristöä kunnioittaen. Tietysti aina on parannettavaa omassakin toiminnassa ja toisinaan vaan ei jaksa kantaa koko maailmaa harteillaan ja tulee otettua rennommin.

    Harrastuksiksi voisin lukea joogan, vaikka se ei ole vielä muodostunut elämäntavaksi. Joogaan kausittain ja haluaisin joogata usemmin, mutta perhe-elämä hieman rajoittaa tätä pyrkimystä. Tykkään myös kierrellä kirppiksillä. Haaveilen toisinaan taiteen tekemisestä, mutta en osaa toteuttaa visioitani. :D

    Kuuntelen räppiä ja reggaeta, mutta tarvitsen pävittäin myös hiljaisuutta. Tykkäisin käydä keikoilla, mutta kovin usein tähän ei ole mahdollisuutta. Siemailen viikonloppuisin kotona valkkaria ja katson elokuvia.

    Olen aika tavallinen mutta kuitenkin melko hippi. Usein tunnen seurassa olevani erilainen kuin muut, koska minulla ei ole kovinkaan paljon hippiystäviä. Viimeeksi tänä kesänä tunsin itseni melko yksinäiseksi, joten kaipaisinkin elämääni samanhenkistä seuraa.
    Kirjattu

    Avaruus

    • Kukkaishippi
    • ****
    • Poissa Poissa
    • Viestejä: 423
    Vs: Sinse täällä hei
    « Vastaus #1 : 23. Elokuuta 2014 klo 19:41 »
  • Tykkää (1)

  • Hei Sinse, ja tervetuloa puolestani. Kannustan sinua lopettamaan haaveilun taiteilusta ja aloittamaan sen hetimiten. Siinä kehittyy sitä mukaa kun sitä harrastaa. Ja nykyään netistä löytyy opetusvideoita vaikka kuinka, esim. Piirtämiseen. Se on nääs taito jonka voi myös opetella. :)
    Kirjattu

    Sinse

    • Hippiäinen
    • *
    • Poissa Poissa
    • Viestejä: 11
    Vs: Sinse täällä hei
    « Vastaus #2 : 24. Elokuuta 2014 klo 12:23 »
  • Tykkää (0)

  • Kiitos. :)
    Tuossa taiteilussakin ehkä suurin ongelma on ollut ajan puute. Lasten kanssa kyllä askartelen ja maalailen toisinaan. Onneksi minulla on pari taiteilijaystävää. Ehkä heidän kanssaan voisin aloittaa. Valokuvia tykkään ottaa. Sitäkin pitäisi opetella lisää, kun olisi enemmän aikaa. Tämmöstähän tää on, valintojen tekemistä, mitä sitä tekee omalla ajallaan. :)
    Kirjattu

    Avaruus

    • Kukkaishippi
    • ****
    • Poissa Poissa
    • Viestejä: 423
    Vs: Sinse täällä hei
    « Vastaus #3 : 24. Elokuuta 2014 klo 19:36 »
  • Tykkää (1)

  • Jos on vähemmmän aikaa käytössä, niin tosiaan kuvaaminen on hyvä luova harrastus. Maalaaminen ja piirtäminen kun vaatii ainakin mun kokemuksen mukaan enemmän aikaa.
    Kirjattu