Tässä ketjussa on aika hauskastikin kaksi toisilleen vastakkaista ohjetta tasapainoisen olon löytämiseen, liikunta ja jooga. Minä koen liikunnan paljon palkitsevammaksi, jos se on hyötyliikuntaa. Lenkkeily tai salilla käyminen ei vastaa lumitöitä tai polttopuiden tekemistä. Ehkä mielekkäässä liikunnassa mielikin on enemmän mukana, ja tekeminen on kokonaisvaltaista kehon ja mielen yhteistyötä. Läsnäoleminen on paljon täydellisempää, kun voimme uppoutua kokonaan askareeseemme. Tällaista toimintaa voi hyvällä syyllä kutsua karma yogaksi. Semminkin jos se on epäitsekästä eikä tavoittele mitään hyötyä.
https://en.wikipedia.org/wiki/Karma_yogaJos ajatellaan että ruumis on sielun ajoneuvo, ja sielu on jumalaisen hengen keino päästä aineen maailmaan, niin tätä mielen ja kehon yhteyttä voidaan tarkastella hengen ja ruumiin yhteytenä. Mitä enemmän henki menettää yhteyttään kehoon, sitä vähemmän ihminen on itsenäinen ja erillinen oma entiteettinsä ja itsensä. Sitä enemmän kehosta tulee pelkkä suuremman olennon solu.
Sisäinen taistelumme onkin oman elämämme takaisinvalloittamista kaikilta niiltä voimilta, jotka ovat saaneet otteen meistä. Ihminen ohenee peiliksi joka heijastaaq muiden peilien heijastuksia, eikä millään ole pintaa syvempää syvyyttä. Ne ovat pelkkiä kehoja, jotka reagoivat toistensa käyttäytymiseen biologisen tai kulttuurisen imperatiivin ehdollistamalla tavalla.
Moksha on se vapautuminen, johon yoga tähtää. Vapautuminen karmasta ja samsarasta. Se on meidän uskallustamme tulla tähän maailmaan kokonaan ja välittömästi, meidän vaatimuksemme omaan kuvaamme, jota emme aio peilin antaa vääristää kenenkään meitä suuremman auktoriteetin näköiseksi. Se on meidän taistelumme kaikkea valtaa vastaan.
Ajatellaan että joku saa sinut vihaiseksi, niin että et pysty antamaan anteeksi. Se tarkoittaa sitä, että tarjoat tuolle henkilölle, joka sinut on suututtanut, asunnon ilmaiseksi omassa päässäsi. Ja te kummatkin olette kuin peilit jotka on asetettu vastakkain. Sinun on noustava ja jätettävä heijastamatta hänen tekonsa ja loukkauksensa. Annettava hänelle itsestäsi, syvyydestäsi jotain hyvää heijasstettavaksi. Voit tietenkin toivoa että tämä hyvä toimintasi jää elämään ja hän jota kohtaan sen osoitit maksaa sen jollekin toiselle takaisin, mutta eihän sinun asiasi ole parantaa maailmaa. Sinä olet vain itsekäs halussasi olla yhtä itsesi kanssa, peräänantamattomuudessasi pahoille voimille, sinä et ole edes itsekäs, vaan vastustat välittömästi pahaa joka tunkeutuu ihmisten väliseen tilaan.
Samoin yogassa, kun venytät itsesi niin äärimmilleen että et voi olla keskittymättä jännittyneisiin kohtiin, ohjaa verenkiertosi hengittämäsi hapen oikeaan paikkaan, ja laukaisee jännitteitä siellä. Tämä on myös sinun tulemista omaan kehoosi. Sen haltuunottamista vierailta voimilta.
En voi suositella paastoa sellaisenaan, mutta mitä vähemmän syöt, sitä vähemmän kehollasi on voimaa vastustaa sinua. Oletko se todella sinä, joka polttaa tupakkaa ja juo olutta baarissa, vai onko se voima joka kuljettaa sinua vahvempana kuin sinä. Jota et oikeastaan lannistuneena enää viitsi ryhtyä vastustamaan, koska sen voima tuntuu niin hurjalta.
Kehomme on osa luontoa, ja meidän on kesytettävä se, jos mielimme saada sen itsemme näköiseksi, jos mielimme saada siitä itsellemme paratiisi-kehon ja vapautua samsarasta ja karmasta. Oletko se sinä, joka on parisuhteessa ja töissä ja asuu kodiksi kutsumassaan paikassa, vai onko se se jona sinut tunnetaan, muiden ihmisten ajatukset sinusta, jotka ohjaavat sinun identiteettiäsi ja toimintaasi. Squat your life back. Anna lohkareiden irrota itsestäsi ja vyöryä tyhjyyteen. Sinä olit jotain suurta jo syntyessäsi, ja tässä maailmassa sinusta voi tulla ainoastaan jotain olematonta ja mitätöntä.
Kun lakkaat uskomasta mihinkään ja siirryt välittömästi koettuun todellisuuteen, siirryt ilmeisyyteen. Et ole enää järkesi varassa, vaan oman ymmärryksesi. Sinun kotisi on kaikkialla missä olet yhteydessä suureen henkeen. Tämä on nirvanaa edeltävä tila.
https://www.youtube.com/watch?v=Axz89z8jCxI