Kasvissyönti kuitenkin kuluttaa ympäristöä moninkertaisesti vähemmän kuin lihansyönti, joten se on kannattavaa.
En menisi vannomaan itse että asia on noin. Jos koko maapallo söisi kasviksia niin, ei se tarkoittaisi sitä että kasviksia syötäisiin yhtä paljoin kuin nyt, vaan monikertaisesti enemmän. Jos kaikkien maailman ihmisten lihansyönti korvattaisiin kasvissyönnillä, mikä täyttää kaikki ravintotarpeet, niin en usko että se kaiken kaikkiaan parantaisi nykyistä tilannetta juurikaan.
Kyllä myö jotain keksitään. Ehdotuksia:
En tekisi lihansyönnistä laitonta, uskon että ihmiset valitsevat kasvissyönnin saatuaan riittävästi tietoa aiheesta.
Tehotuotantolaitokset voisi kieltää. (Paremmat olot eläimille)
Nykyisten karjaeläinten annettaisiin elää elämänsä loppuun emmekä laittaisi niitä enää lisääntymään.
Nykyään ihmiset voivat saada ilmaiseksi tietoa kasvissyönnistä helposti (ei täydy kun googlata "kasvissyönti"). Mutta mikä on tilanne? On ilmeisen todellista että ihmiset eivät lopeta lihansyöntiä kuin pakon edessä. Ja pakkoahan emme halua? Ylivoimainen enemmistö ihmisistä haluaa vapaasta tahdostaan jatka lihansyöntiä eikä näe kasvissyöntiä tärkeänä. He
nauttivat lihasta.
Tehotuotantolaitoksiin kiinnitetään onneksi nykyään sen verran paljon huomiota että uskon että ne tullaankin kieltämään lähitulevaisuudessa. Kukaan tervejärkinen ei halua eläinrääkkäystä, vaikka söisikin lihaa.
Miten ajattelit että se karjaeläinten lisääntymisen estäminen toteutetaan globaalissa mittakaavassa? Ja en usko että ne jotka saavat karjasta elantonsa (niitä on paljon), luopuvat siitä ihan heti, vaikka olisi kuinka eettistä tahansa. Sama on vaikka turkistarhauksen kohdalla, ihminen ei halua luopua elinkeinostaan, etenkin jos tilanne on se ettei muuta ole tarjoilla. Lihantuotannon lopettaminen vaatisi pakkokeinoja ja todennäköisesti suoranaista väkivaltaa miljoonia ihmisiä kohtaan, joten ei.
Joten kaiken kaikkiaan ajatus siitä että koko ihmiskunta luopuisi lihansyönnistä ja karjankasvatuksesta, on äärimmäisen epärealistinen.